Prace wykończeniowe
W rzeczywistości decyzja, co do sposobu wykończenia schodów, nie jest taka prosta, jaką wydaje się być. W związku z tym, stworzyliśmy listę rozwiązań, zaczynając od pokryć podłogowych, a kończąc na kolorystyce i oświetleniu, które ułatwią Państwu wybór.

Pokrycia podłogowe
Dywan lub drewno Powierzchnia wykończeniowa schodów najczęściej podporządkowywana jest rodzajom podłóg na obu piętrach domu. Mianowicie, jeśli podłoga niższego piętra to polerowane drewno, schody powinny być wykończone w podobny sposób. Jeśli zaś na wyższym piętrze znajduje się dywan, to także i schody warto wyłożyć dywanem, który zresztą posiada wiele zalet. Jedna z nich to tłumienie hałasu. Ponadto, stanowi on znakomitą powierzchnię antypoślizgową. Niestety, istnieje również minus zastosowania dywanu. Na schodach taki rodzaj wykończenia zużywa się znacznie szybciej niż w pozostałych częściach domu, ponieważ ruch na schodach zazwyczaj odbywa się na ich środku, w miejscu rozłożenia chodnika. Jednak, ten sam skutek dotyczy także nawierzchni polerowanej. W przypadku wąskiego biegu schodowego, chodnik dywanowy stanowi doskonałą alternatywę, ponieważ znakomicie redukuje hałas. Dodatkowo, dzięki temu, że jest węższy od schodów, optycznie je poszerza.

Politurowanie
To tradycyjna i charakterystyczna metoda wykończenia, dzięki której uzyskujemy wysoki połysk. Wykorzystuje się do tego produkt, tzw. szelak, pozyskiwany z żuków/chrząszczy. Tutaj ważną rolę pełnią wysokie umiejętności aplikacji, a sam efekt zaskakuje. Co więcej, taką konstrukcję łatwo jest czyścić (ogranicza nawet odkładanie się kurzu). W mniejszych pomieszczeniach najlepszym rozwiązaniem okazuje się być zastosowanie najprostszych wykończeń. Jeśli będzie ono przekombinowane, może to zakłócić równowagę w wystroju wnętrza. Zatem, jeśli posiadają Państwo naturalne, harmonijne posadzki, nie warto wyściełać ich dywanem, pod warunkiem że hałasy nie są zbyt uciążliwe. Jeśli zaś zastosowanie wykładziny dywanowej jest konieczne, najlepiej wybrać wersję gładką, za to z wyraźnie zaakcentowanym splotem lub, w mniejszych domach, chodnik w paski. Pozostawienie podłogi stosunkowo gładkiej, sprawia, że można postawić akcent na ściany – zaszaleć z kolorem i oświetleniem na klatce.

Antypoślizgowe podnóżki
Obowiązkowym jest posiadanie antypoślizgowych powierzchni na stopniach albo zastosowanie antypoślizgowych krawędzi. Natomiast, nie jest to wymagane przy chodnikach dywanowych. Drewniane stopnie dają możliwość wykorzystania kilku opcji antypoślizgów, tj. nakładki aluminiowe lub paski ze stali nierdzew nej na krawędzie stopni. Alternatywą może być specjalne antypoślizgowe wykończenie nałożone po zabarwieniu drewna.

Oświetlenie
Oświetlenie schodów Upadki na schodach mogą być jedną z głównych przyczyn wypadków w domu. Dotyczy to głównie mniejszych schodów, zwłaszcza największe zagrożenie stanowią schody wspornikowe. Często również nieadekwatne oświetlenie okazuje się być zagrożeniem. Powinno być ono jaśniejsze niż w holu położonym poniżej oraz kierowane w taki sposób, aby uniknąć powstawania cienia naszej osoby na schodach. Pierwsze miejsce powinny zajmować praktyczność i bezpieczeństwo, a dopiero potem atrakcyjność oświetlenia i finezyjność designu. Schody powinny oddawać poczucie lekkości i być wizytówką domu. Często nie montuje się okien na klatkach schodowych i półpiętrach, a jeśli już, to są one nieotwierane. Wpuszczenie świeżego powietrza przez otwarte drzwi z wentylowanych pomieszczeń w dalszym ciągu nie zapewnia świeżości nawiewu. Dopiero okno na klatce schodowej i wpadające przez nie światło słoneczne, dają wrażenie świeżości, dlatego też powinny być maksymalnie odsłonięte. Brak dostępu do naturalnego światła, należy zastąpić poprzez stworzenie wrażenia nasłonecznienia. Jednym z powszechnie znanych rozwiązań jest świetlik (okno w dachu), który pozwala na oświetlenie całej długości klatki schodowej z uzyskaniem dodatkowego efektu podświetlenia schodów. Kolejnym sposobem jest montaż drzwi z gładkiego szkła, przez które przenikałoby światło z okien innych pokojów. Ostatni trik to zastosowanie w nowych domach małych otworów z szerokim …, zaprojektowanych w strategicznych punktach/kątach schodów. Wszystkie te rozwiązania warto uzupełnić także o montaż światła sztucznego w celu zwiększenia efektu.

Efekt uzyskany za pomocą światła „pożyczonego” z innych pomieszczeń można wzmocnić poprzez umieszczenie lampek biurkowych i nocnych w miejscach, gdzie promienie łączą się ze światłem dziennym. Zamiast tradycyjnych lamp stosuje się także specjalne szerokie listwy, umieszczane na styku ścian, najczęściej w górnym rogu ściany. Znakomicie nadają się one, np. do oświetlenia biurka. W trakcie budowy nowego domu, zaprojektowanie i zapewnienie maksimum oświetlenia w przedpokoju i na klatce schodowej nie stanowi najmniejszego problemu. Kłopot pojawia się w starszych budynkach. Równomierne oświetlenie w postaci jednolitej łagodnej poświaty można uzyskać poprzez półprzezroczyste klosze lub inne abażury, umiejscowione zarówno przed źródłem światła dziennego, jak i oświetlenia sztucznego. Ta technika zdaje się być znakomitą dla holi i półpięter, gdzie nie wykonuje się czynności wymagających wytężonej pracy wzroku, a trzeba jedynie dostrzec stopnie i ewentualne przeszkody. Odpowiednie oświetlenie zapewniają także listy przypodłogowe mocowane w ścianie schodów, dzięki którym na stopniach pojawia się oświetloną wiązka. Nowoczesne oprawy oświetleniowe wbudowywane są bezpośrednio w schody. Jednak, przy tej metodzie zalecana jest ostrożność i zachowanie bezpieczeństwa.

Kolor
Wybór odpowiedniego odcienia Wybór odpowiedniego odcienia dla wąskich przestrzeni, jak np. schody, jest swoistego rodzaju wyzwaniem. Poważny problem tkwi w tym, iż kolory nie posiadają zdolności rozpraszania się pomiędzy ścianami. Każdy jeden mocny kolor stanie się jeszcze bardziej wyrazisty i kontrastowy. Jednak to nie zawsze niszczy ogólny wystrój, a czasami wręcz przeciwnie. Często klatki schodowe są ciemne i ponure. Trik polega na tym, aby wypełniać je kolorami w celu zredukowania uczucia stłoczenia. Jasne barwy i cienie stosuje się, by podkreślić kąty/uwypuklenia i zarysowania. Stare domy zostaną odświeżone, a majestatyczne schody i bogato zdobione balustrady będą zaakcentowane dzięki gładkim kolorom. W pomieszczeniach ciemnych i wąskich najlepszy sposób to zastosowanie jasnych odcieni. Całkowicie białe klatki schodowe mogą okazać się zbyt minimalistyczne i sterylne. W tym przypadku warto postawić na urozmaicenie tonacji i kolorytu, które pozwolą podkreślić drewnianą konstrukcję, a nie śnieżną biel ścian. Przedpokoje i klatki schodowe to miejsca, w których można pozwolić sobie na więcej niż w jakimkolwiek innym pomieszczeniu. Dla przykładu, ciekawym pomysłem jest zastosowanie kontrastowych połączeń kolorów tej samej tonacji, np. nasyconej czerwieni i żółci. Wskazówki przy wyborze koloru nierzadko stanowią odcienie drzwi czy wejścia na klatkę. Tapeta nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem na schodach, aczkolwiek możliwe jest zastosowanie jej na ścianach pomiędzy kondygnacjami. Odpowiednio dobrana tapeta nadaje urok przedpokojowi i pomaga go rozdzielić od klatki schodowej. Jednakże, wtedy nie może zabraknąć elementu wspólnego między nimi – główny kolor tapety powinien pasować do gładkich ścian na schodach lub wzór z zasłon zostać odtworzony. Nie należy także zapomnieć o zachowaniu kolorystyki wzdłuż samych schodów. Dół w kolorze szarym, a góra pokryta różem, z całą pewnością, nie zapewnią korzystnego efektu.